“On the Go” w praktyce

Niniejsza recenzja miała zdecydowanie ukazać się wcześniej, jednak pandemia oraz światowy lockdown pokrzyżował nie tylko moje plany zawodowe, ale również te wszystkie fotograficzne, które miałby pozwolić na zebranie materiałów do tego tekstu.

Pewien czas temu otrzymałem od firmy BenQ do testów walizkę transportową SX-1 dla monitorów BenQ z serii SW. Dzięki temu produktowi, możemy w łatwy, bezpieczny sposób przetransportować i użyć naszego monitora wszędzie tam gdzie potrzebujemy mieć kontrolę nad kolorem podczas wykonywania lub edycji naszych zdjęć – co niewątpliwie rozszerza praktyczne możliwości używania monitora graficznego.
Przez ostatnie miesiące miałem możliwość kilkukrotnie skorzystać z takiej opcji podczas sesji w studio oraz poza nim. Zanim jednak opowiem o moich wrażeniach z użytkowania skrzyni SX-1, przypatrzmy się jej bliżej.

Z uwagi na fakt, że można w niej transportować monitor SW o przekątnej 24 lub nawet 27 cali jak np model SW2700PT, to sama walizka jest bardzo duża. Jej wymiary zewnętrzne to 816 x 540 x 306 mm, natomiast wewnętrzne 750 x 480 x 280 mm. A bardziej obrazowo? Ma pojemność prawie 110 litrów. Natomiast waga tej walizki to lekko ponad 10 kg. Aby ułatwić transport została wyposażona z w podwójne kółka, które ułatwiają zdecydowanie jej transport. Jednak mały rozmiar tych kółek powoduje, że nie wszędzie one dają radę, ale o tym jeszcze napiszę.


SX-1 jest bardzo solidna i i przez to bardzo dobrze zabezpiecza monitor przed uszkodzeniem. Obudowa wykonana jest z trwałego i grubego wzmocnionego tworzywa polipropylenowego, a wszelkie połączenia, zawiasy i klamry robią wrażenie bardzo solidnych i wytrzymałych. Do niczego nie mogę się przyczepić, kawał bezpiecznej skorupy :).
Z resztą zobaczcie jak w poniższym krótkim klipie jak zachowuje się walizka, jeśli stanę na niej własnym ciężarem:

Producent deklaruje wytrzymałość na uderzenia, co mogę potwierdzić z autopsji – zdarzyło mi się w terenie, iż walizka z monitorem wywinęła koziołka, a zainstalowany tam monitor nie odniósł żadnych usterek. Za bezpieczeństwo zawartość poza wytrzymałą konstrukcją dba również pianka amortyzująca, bowiem cała walizka jest wypełniona specjalną pianką. Te przekładki z pianki, możemy dowolnie wycinać aby pomieścić dodatkowe urządzenia lub sprzęt fotograficzny. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Należy dodać, że nasz sprzęt w środku jest w pełni chroniony przed wilgocią. Producent deklaruje szczelność potwierdzoną certyfikatem IP67 co oznacza, że zawartość walizki jest chroniona przed dostępem wody przez 30 minut przy zanurzeniu jej do głębokości 1 m.

Instalacja monitora

Gdyby zabranie monitora poza biuro wiązało się z jego ponowym pakowaniem do oryginalnego pudełka w jakim został zakupiony – na pewno nie opuszczałby pierwotnego miejsca jego instalacji. Dlatego naprawdę doceniam produkt BenQ jakim jest opisywana walizka transportowa.
Montaż w walizce przebiega bardzo szybko, a tak naprawdę poza wypięciem z kabli polega jednie na przełożenie samego wyświetlacza z podstawy do walizki. Mocowanie jest dokładnie identyczne jak w podstawie monitora, dlatego proces ten jest błyskawiczny i łatwy.
Na poniższym filmie możecie obejrzeć cały przebieg tej operacji:

Instalacja monitora BenQ SW270 w walizce transportowej SX-1.

Prawda, że banalnie proste?

Walizka dobrze sprawdza się w studio i innych lokacjach (szczególnie tych zurbanizowanych) zapewniając odpowiednie bezpieczeństwo naszemu monitorowi. Jedynym mankamentem jaki zauważyłem w tym przypadku jest dość niewygodne użytkowanie takiego zestawu podczas ustawienia go na stole lub biurku o standardowej wysokości. Wysokość rozłożonej walizki jako podstawy powierzchni (+24 cm) powoduje, że nie jest ona ergonomiczna. Wydaje się, że najlepszą opcją przy projektowaniu takiej walizki byłoby takie rozwiązanie, aby monitor był mocowany po tej głębszej stronie w walizce, co też spowodowałoby, że głębokie boki same w sobie stanowiłyby już osłonę przeciwsłoneczną. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie nastręczałoby problemów związanych z wyważeniem tak rozłożonego zestawu oraz stracilibyśmy miejsce na możliwość schowania dodatkowego sprzętu we wnętrzu. Tak więc pozostaje wrażenie, że zastosowane rozwiązanie jest dość kompromisowe, a ja je akceptuje. Szczególnie, że ochrony kaptur jest dostarczany z samym monitorem.

Chodźmy już w ten dziki teren.

Chyba największym wzywaniem dla przepływu pracy fotografa jest właśnie organizacja sesji poza studiem, często w terenie, gdzie nie możemy liczyć na łatwy dojazd lub zasilanie dla naszych lamp czy urządzeń.

Porozmawiajmy o całym zestawie.

Walizka “On the Go” stała się w wielu przypadkach nieprzecenionym wsparciem dla organizacji sesji fotograficznej w terenie. Do tej pory za podgląd nawet przy bardziej wymagających sesjach musiał wystarczyć MacBook Pro. To całkiem wygodne rozwiązanie, poza dwoma istotnymi wadami tego produktu czyli odbijającym ekranem oraz w sumie małym rozmiarem matrycy (13 lub 15 cali).
I tutaj właśnie wchodzi do gry nasz opisywany produkt, dzięki któremu, używając np monitora BenQ SW mamy możliwość użyć monitora o dużej precyzji wyświetlania kolorów (wartość błędu delta E jest mniejsza od 2) oraz matowym ekranem, który dużo lepiej sprawdza się na zewnątrz. Nie można zapomnieć tez o przekątnej 24 lub 27 cali w wersji UHD co powoduje duża wygodę użycia takiego podglądu na sesji.  

Mój polowy zestaw składał się z monitora BenQ SW271 podłączonego do malutkiego 13 calowego ultrabooka HP Envy x360 (1.3 kg). W sumie zdałem sobie sprawę, że nie każdy fotograf dysponuje macbookiem pro. A na pewno częściej fotograf dysponuje profesjonalnym monitorem, który spoczywa na biurku. 

Odkąd w monitorach BenQ pojawiło się złącze usb-c, podłączenie komputera przenośnego do takiego monitora stało się dziecinnie proste i przede wszystkim tanie.
Jedyny warunek jest taki, aby posiadać odpowiedni kabel usb-c, który umożliwia przekazywanie obrazu (a nie tylko ładowanie telefonu) i co jeszcze istotniejsze wasz laptop musi posiadać złącze usb-c z funkcją przekazywania obrazu o standardzie DisplayPort. Niestety wiele laptopów, w którym jest obecne złącze usb-c nie posiada takiej funkcji, dlatego warto sprawdzić to przed kupnem takiego laptopa.
Dla przykładu ultrabook HP Envy x360 jaki używałem posiada złącze usb-c wspierające standard – stąd bez problemu radzi sobie z przekazaniem obrazu 4K. Obecnie koszt takiego ultrabooka w zależności od konfiguracji oscyluje w granicach 2800-4000 zł.

Zrzut ze specyfikacji ultrabooka HP Envy x360. Warto sprawdzić specyfikacje w laptopie jaki funkcje są dostępne pod złączem USB-C. Tutaj najistotniejsza cecha: “Displayport 1.4”.

Tak samo jest z kupnem monitora w 2020 roku. Jeśli zamierzacie kupić monitor graficzny, nawet innej firmy – to wybierajcie taki, który posiada złącze usb-c. Zagwarantujecie sobie to, że wasz monitor tak szybko się nie zestarzeje. Biorąc pod uwagę np. rozwój zaawansowanych programów do edycji obrazu w wersji mobilnej oraz coraz lepsze podzespoły w małych urządzeniach typu smartphony może się już niedługo okazać, że taką własną “komórkę” będziecie mogli podłączyć do takiego monitora i używać jej do całkiem sprawnej obróbki zdjęć. Brzmi intrygująco, więc dlaczego nie skorzystać jak będzie taka okazja?

Tak wiec mamy tylko dwa kabelki: Kabel przekazujący obraz obraz z laptopa oraz ten, który służy za zasilanie naszego monitora.

A zasilanie? Przecież to dziki teren.

Jesteśmy w terenie – co zrobić jeśli nie mamy w pobliżu gniazdka elektrycznego? Do zasilania np wspominanego monitora SW271 potrzebna jest nam moc równa 50W. W tym celu możemy użyć agregatu prądotwórczego, skorzystać z akumulatorów wykorzystywanych do zasilania lamp błyskowych lub użyć powerbanku. Wybrałem to trzecie rozwiązanie, a za powerbank posłużył mi bardzo kompaktowy, ale wydajny AC Power Bank Brick 21K firmy Xtorm – model: AL480.

Poza standardowymi złączami jak usb-a i usb c do ładowania mniej wymagających urządzeń posiada on pełnowymiarowe gniazdko elektryczne na prąd zmienny 220V/80W/50hz. Model ten wystarcza na około godziny pracy takiego monitora. Wydaje się, że nie jest to dużo, ale biorą spod uwagę jego rozmiar oraz mobilność – to jednak jest to imponujący wynik. Wspomnę też o fakcie, że ten powerbank trochę hałasuje, bowiem podłączenie klasycznego gniazdka uruchamia wentylatory chłodzące urządzenie.

Jak sobie radzi nasza walizka w wymagającym terenie?

Jeśli już mamy ją na miejscu sesji, praca z nią jest świetna i nie wiele różni się od pracy w lokacjach. W terenie też doceniam sprawę jej wysokości, która przeszkadzała mi w studio.
O zaletach posiadania takiej walizki już wiele napisałem, a i wielu producentów sesji, fotografów lub filmowców czytając tą recenzję, a posiadających wiedzę z jakimi wyzwaniami należy się zmierzyć podczas pracy w terenie mogą już docenić ten produkt. Z tego powodu może skupię się nad mankamentami?


W sumie znalazłem jeden, ale bardzo istotny dla mnie – mianowicie transport walizki w terenie. Tutaj właśnie będzie ten fragment o kołeczkach: O ile w przypadku gładkiej powierzchni jak asfalt, chodnik jej transport jest całkiem wygodny, to już w terenie te małe kółeczka jednak nie daje rady. Często walizkę trzeba ciągnąć, ślizgając nią po terenie. Dlatego moim zdaniem nie za bardzo nadaje się ona na transport na większe odległości. Mam nadzieje, że producent zdecyduje się na wymianę tych kółek o większej średnicy. A najlepiej jakby jeszcze był silikonowe (cisza gwarantowana).

Pozostałe wrażenia są niezmienne – długo czekałem na produkt, który umożliwi mi bezpieczny transport monitora SW na sesje. A doczekałem się produktu, który nie tylko transportuje, ale jest na tyle zintegrowany z monitorem, że w sumie można go traktować jako jedną całość.

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings