Fotograficzne Oscary rozdane – IPA 2018

25 listopada 2018Fotografia, Publikacje

International Photography Awards 2018

Miłym akcentem dla mnie na zakończenie tego roku były wyniki międzynarodowego konkursu fotograficznego – International Photography Awards 2018, w którym zdobyłem dwa wyróżnienia.

International Photography Awards firmowany przez Lucie Foundation to jeden z największych konkursów fotograficznych, który jest nazywany również Oscarami Fotografii. Twórcom konkursu International Photography Awards przyświeca misja, której głównym celem jest nagradzanie najlepszych fotografów na świecie, odkrywanie nowych talentów wśród fotografów oraz promowanie dziedziny sztuki, jaką jest fotografia. Konkurs jest adresowany zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów. Te “Oscary fotografii” trafiały m.in. do tak uznanych osób, jak: Henri Cartier Bresson, Helmut Newton, William Klein, Sebastião Salgado, Erwin Olaf czy Patrick Demarchelier.
O wielkości konkursu niech świadczą liczby. W tegorocznej edycji laureatów wybrano spośród 16 000 zgłoszeń, z ponad 130 krajów. Łącznie nadesłano 38 000 zdjęć. Robi wrażenie.

Otrzymałem wyróżnienia w dwóch kategoriach:

ARCHITEKTURA – PRZEMYSŁ
oraz
LUDZIE – PORTRET

Natomiast zdjęcia portretowe zostały wykonane w studio z ekipą najlepszych współpracowników, z którą pracuję przy sesjach komercyjnych. Tym bardziej dziękuje im za zaangażowanie w projekt:
Modelka: Natasha Amello,
Wizaż: Agnieszka Krzyżowska,
Stylista fryzur: Anna Pacak.

Szczególne podziękowanie ślę dla Pawła Bułata – twórcy portalu XMAN.pl, bez którego pomocy sesja by się nie odbyła.

Otrzymane wyróżnienia niezmiernie też cieszą z innego powodu – są to wyróżnienia w kategoriach bardzo różniących się od siebie i tym bardziej utwierdza mnie to w przekonaniu, że należy specjalizować się w różnych dziedzinach fotograficznych. Dzięki temu też mogę być bardziej elastyczny w realizacji tematów fotograficznych dla moich klientów.

Do wykonania tych fotografii posłużyłem się również innymi narzędziami.
Zdjęcie zapory zostało wykonane malutkim aparatem Sony A6300 z matrycą APSC i podpiętym obiektywem szerokokątnym Samyang 12 mm F2.0. Natomiast seria portretowa została wykonana średnioformatowym aparatem marki Fuji GFX 50S i obiektywem 63 mm F2.8.
O ile w zdjęciu krajobrazowym mniejsza matryca dała odczucie większej dynamiki (włączając użycie obiektywu szerokokątnego) to w zdjęciach portretowych duża matryca umożliwiła mi budowanie bardzo eleganckich kadrów – elegantszych nawet niż te, do których użyłbym profesjonalnego aparatu małoobrazkowego z podpiętym obiektywem standardowym. To drobiazg… który jednak ma znaczenie.

Wyróżnienia te na pewno dopingują mnie do dalszej pracy, szczególnie, iż nie często wysyłam swoje zdjęcia na konkursy fotograficzne. Ostatnio na ten sam konkurs wysłałem zdjęcia w 2011 roku. A to już dawne czasy.
Miłym też, bo polskim akcentem była informacja, że 1 miejsce w kategorii Natura-Kwiaty zdobyła polska fotografka Magdalena Wasiczek. Gratuluję.

Zachęcam do obejrzenia zwycięskich prac bowiem galerie te stanowią dosłowną ucztę dla oczu i zmysłów.
Link: www.photoawards.com/winner/