A jak często powinno się kalibrować monitor dla potrzeb graficznych? Zalecenia są takie by to robić przynajmniej raz w miesiącu. Wszystko zależy jednak w dużej mierze od jakości danego monitora – jego matrycy i elektroniki z jaką współpracuje. Faktycznie przy monitorach tańszych (tzw. biurowych) lub w laptopach zalecam kalibrowanie częściej niż raz na miesiącu. A i to tylko w przypadku, kiedy kalibracja jest w ogóle możliwa. Może się zdarzyć, że po kalibracji złej jakości wyświetlaczy obraz jest gorszy z widocznymi w obrazie efektami solaryzacji obrazu i bandingu. Wynika to po prostu ze złej jakości matryc, wyświetlania obrazu w 8 bitach oraz zbyt małego pokrycia przestrzeni barwnej sRGB.
Przyznam się, że mój monitor BenQ z serii SW kalibrowałem 6 miesięcy temu! Czy to oznacza, że niepoprawnie wyświetla kolory?
Od ponad roku w pracy zawodowej najczęściej używam monitora marki BenQ, model SW 320. To jeden z tańszych 32 calowych monitorów dla grafików i fotografów o rozdzielczości UHD z możliwością kalibracji sprzętowej, 10 bitową matrycą i pokryciu przestrzeni barwnej Adobe RGB w 99%.
Używając cały czas tego monitora i realizując dzięki niemu złożone postprodukcje zdjęć dla moich klientów, zakończyłem też pewien eksperyment, który polegał na tym, iż po pierwszej kalibracji nie kalibrowałem tego monitora w zalecanym odstępie czasu jakim jest np. 4 tygodnie.
Ostatnią kalibracje wykonałem w kwietniu 2018. Obecnie kiedy piszę ten artykuł mamy już połowę listopada 2018. Moim zdaniem okres 6 miesięcy to zbyt dług czas pomiędzy kalibracjami, ale co dziwne nie zauważyłem problemów z kolorami w moich zdjęciach czy materiałach klienta w których były użyte właśnie moje fotografie.
Jeszcze nadmienię, że wszystkie zdjęcia nad którymi pracuje przepływają przez dwa (urządzenia) komputery. Główny zestaw składa się z komputera stacjonarnego z podpiętym monitorem BenQ SW320, a drugi zestaw tzw: mobilny to laptop Macbook Pro z wyświetlaczem Retina. Wyświetlacze, ten w BenQ SW320 jak i matryca w Macbooku Pro są standardowo kalibrowane za pomocą i1Display Pro, dzięki czemu wyświetlany obraz jest spójny kolorystycznie. Dlatego gdybym zauważył pewne nieścisłości byłby dla mnie jasny sygnał, że któryś z wyświetlaczy zaczyna odchylać się od wzorca. Przez ten cały okres 6 miesięcy nic takiego nie zaobserwowałem.
Postanowiłem sprawdzić jak jest faktycznie z tym monitorem i czy po takim czasie trzyma parametry.
Podobny eksperyment przeprowadziłem wcześniej z modelem Sw2700PT, który był pierwszym monitorem graficznym marki BenQ. Czas pomiędzy kalibracjami wyniósł około 5 miesięcy. Po przeprowadzonej walidacji, średnia błędu delta E nie przekroczyła wartości równej 2, natomiast pojedyncze wartości odnoszące się do reprezentatywnych kolorów wyniosły w maksymalnym przypadku 2,14. Dla przypomnienia wartość błędy delta E nie powinna przekroczyć wartości równej 2, co mówi nam, że różnica w postrzeganiu kolorów jest już praktycznie niezauważalna dla ludzkiego umysłu.
Z reguły profesjonalne monitory BenQ mają po kalibracji wartości tego błędu na poziomie 1 i mniej niż 1.
A jak ma się sytuacja z monitorem BenQ SW320?
Przeprowadziłem walidację profilu z wcześniejszej kalibracji w oprogramowaniu Pallete Master Element od BenQ. Aby wynik był wiarygodny przeprowadziłem go za pomocą tej samej wersji w jakiej był tworzony wspomniany profil kolorystyczny. Użyłem również tego samego egzemplarza kalibratora i1Display Pro
Wyniki możecie obejrzeć w poniższym screenie:
Przeprowadzona walidacja została zakończona wynikiem pozytywnym. W sumie nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku – bowiem otrzymane wartości błędu delta E są wartościami zalecanymi do pracy z kolorem. Co tu dużo pisać – monitor ma się dobrze i przez dłuższy czas trzyma parametry związane z dokładnością wyświetlanego koloru. Czy potrzeba coś więcej fotografowi do pracy ze zdjęciami?
Odpowiadając na postawione na początku pytanie. Profesjonalne monitory graficzne dzięki użytym bardzo dobrej jakości komponentom oraz dobrze zaprogramowanej elektronice udawadniają, że parametry ich pracy są równe i stałe nawet w dłuższym okresie ich użytkowania, i nie jest konieczna ich częsta kalibracja. Osobiście zalecałbym kalibracje co 3 miesiące oraz każdorazowo jeśli monitor zmienia otoczenie swojej pracy choćby przez zmianę oświetlenia lub poziomu jasności danego pomieszczenia w jakim pracuje.
Dla zainteresowanych poniżej załączam film, który opowiada o moich doświadczeniach z rocznej pracy na monitorze BenQ SW 2700pt:
A gdyby ktoś chciał się czegoś więcej dowiedzieć o wspomnianym w tekście monitorze BenQ SW320 zapraszam do obejrzenia: