Przeglądarki fontów systemowych

14 lipca 2013Pomoce

Przychodzi taki moment kiedy chcę bardzo szybko wstawić napis na zdjęciu i to w taki sposób by czcionka i jej format pasował do fotografii, tworząc coś w rodzaju ilustracji.
Drugim podobnym przypadkiem jest zaprojektowanie logo np na własną stronę internetową w oparciu o czcionki jakie posiadam w systemie. Nic prostszego. Otwieramy np Photoshopa lub Gimpa i projektujemy, i ..
szybko zniechęcam się sprawdzając po kolei jak nasz napis wygląda w zależności od danej czcionki. Do tego polskie znaki i ich brak w rodzinie czcionek.
Wystarczy 15 minut i cały zapał zaprojektowania ilustracji jaką miałem w głowie ulatnia się pod sufit. A była taka dobra.

Zmagając się kilkukrotnie z uczuciem bliskim frustracji zacząłem przeglądać zasoby internetu w poszukiwaniu jakiegoś rozwiązania, który pozwoliłby mi na szybkie podpatrzenie jak dany napis się prezentuje. Oczywiście program – czyli przeglądarka czcionek. Pod system windows jest kilka pozycji, pod maca już dużo mniej. A jeśli nie chcemy instalować następnego programu systemie?
Z pomocą przychodzą przeglądarki czcionek, które w oknie naszej przeglądarki internetowej pokazują jakie mamy czcionki w systemie. Świetne rozwiązanie, działają szybko, prosto i bez instalacji.
Poniżej zamieszczam trzy adresy internetowe, jakie znalazłem w poszukiwaniu takiego narzędzia:

WORDMARK
FLIPPINGTYPICAL

Ostatnia pozycja o tyle jest ciekawa, iż można podglądnąć jak będzie wyglądał napis dwu wierszowy. Dodatkowo rozmiar czcionki z danego wiersza można zmieniać dowolnie! Szkoda tylko, że interfejs tego narzędzia pamięta wyglądem wczesne wersje systemów operacyjnych 😉

I jeszcze małe wytłumaczenie: Zdaję sobie sprawę, że takie elementy jak napisy czy logo powinny być tworzone w programach do edycji grafiki wektorowej. Niemniej zakup takiego programu dla fotografa, w dodatku niezajmującego się na co dzień projektowaniem ilustracji jest lekko mówiąc nieopłacalny.