Inspirujący weekend!
Piszę jeszcze na świeżo, tuż po powrocie z Zimowego Zlotu Tatromaniaka.
Wraz z kolegami po fachu (Paweł Dudka-Szambonur i Marcin Kęsek) miałem przyjemność prowadzić zajęcia fotograficzne dla uczestników zlotu. Nie wiem czy już mogę podsumowywać ten czas, ale na pewno było niesamowicie. Poznałem mnóstwo fajnych ludzi, ludzi bardzo różnych, ale których łączy po prostu czysta miłość do gór. 🙂
Mam taką cichą nadzieję, że i ja swoją osobą, a bardziej wiedzą mogłem być im przydatny i te kilka godzin zajęć warsztatowych stanie się dla uczestników przydatne w rozwoju pasji fotograficznej.
No właśnie – Fotografia.
Pogoda nas nie rozpieszczała, a same Tatry przez cały ten czas skrywały swoje piękno pod grubą warstwą chmur i gęstych mgieł. No cóż, wiem nie od dziś, że do gór trzeba być cierpliwym. Ale też możemy się cieszyć, iż wszystko jeszcze przed nami 😉
Moja cześć warsztatów dotyczyła elementów związanych z szeroko pojmowaną obróbką zdjęć. Postanowiłem na konkretnym przykładzie użycia programu do obróbki plików RAW ( w tym przypadku oprogramowanie Lightroom) pokazać jak świadome korzystanie z funkcji oprogramowania może znacząco podnieść estetykę naszych zdjęć, ale przede wszystkim pozwala znaleźć swój własny indywidualny styl fotograficzny.
Dla wiele osób, które rozpoczynają swoja przygodę z fotografią, obróbka zdjęć jest często pomijana. Może posiadają przeświadczenie, że jest to zabieg trudny ale też nie mający nic wspólnego z „prawdziwą” fotografią. Nic bardziej mylnego. Uważam, że umiejętność prawidłowej korekty zdjęć jest też powodem do świadomego rozwoju własnego warsztatu fotograficznego.
Dla mnie cyfrowa obróbka zdjęć jest tym samym czym kiedyś był proces wywoływania zdjęć metodami tradycyjnymi w ciemni fotograficznej. Zmieniły się czasy, zmieniły się narzędzia. I tak jak kiedyś w ciemni, tak w chwili obecnej wykonując postprodukcje zdjęć w programie graficznym staram się oddać moje własną interpretacje sceny jaką sfotografowałem.
Jako kontrę, opublikuję jeszcze wersję zdjęcia prosto z aparatu, czyli taką przed importem do lightroom’a:
[AKTUALIZACJA]
Jak wspomniałem, zajęcia prowadziłem na przykładzie oprogramowanie Adobe Lightroom (wersja 6/CC). Jest to bardzo dobry program służący do obróbki głównie plików RAW, ale może on mieć jedną ważną wadę dla niektórych osób – jest płatny.
Z tego też powodu postaram się przygotować krótki artykuł na temat podobnego programu, ale jednak bezpłatnego!!! Zapraszam już wkrótce.
Szczególne podziękowania dla Krzysztofa za zaproszenie!