Antywirus na maca. Potrzebny czy nie?

Czy Mac OS potrzebuje antywirusa? Czy warto kupować antywirusa na maca? Czy komputery mac potrzebują antywirusa?

Podobno komputery mac są tak bezpieczne, że nie trzeba używać programów antywirusowych. Wystarczy wpisać hasło w google typu „antywirus dla maca” i w krótkim czasie możemy się zapoznać z podobnymi opiniami – jakoby komputery marki Apple są odporne na wirusy.

Nic bardziej mylnego.

Od samego początku mojej przygody z urządzeniami Apple (od 2012r.) mam zainstalowany program antywirusowy i uwierzcie mi, ciągle otrzymuje powiadomienia o zlikwidowaniu jakiegoś zagrożenia na moim komputerze z systemem macOS.
W dzisiejszych czasach raczej nie obawiem się typowych wirusów z dawnych lat, które zablokowałby mi komputer lub wymazały twardy dysk z danymi. Bardziej obawiam się różnego rodzaju zagrożeń, których działania mógłbym przez dłużysz czas nie zauważyć, ale ich obecność mogłoby mnie dotknąć już w bardziej realnym świecie. Flagowy przykład – konto bankowe.

Do napisania tego krótkiego tekstu skłoniły mnie przenosiny na nowy komputer w której z jednej czynności był import zawartości mojej skrzynki pocztowej z serweru. Kilkanaście tysięcy maili z wielu lat również z częścią poczty typu spam. Swoją drogą ilość niechcianej poczty w codziennej korespondencji mailowej jest tak wielka, że nie jestem w stanie zapanować nad jej usuwaniem w sposób ciągły. Tak wiem filtry, filtry.

Zassanie tej całej korespondencji spowodowała również intensywną pracę mojego programu antywirusowego. W tym przypadku jest to Bitdefender antyvirus for mac.
W ciągu kilku minut dostałem powiadomienia z kategorii krytycznych o zablokowaniu danego wirusa. Po całej tej operacji przeskanowałem jeszcze na wszelki wypadek cały system tym programem, czego wynikiem było usunięcie jeszcze jednego szkodnika. Wynik możecie obejrzeć poniżej na stosownym screenie:

Znalezienie dobrego antywirusa na maca wcale nie jest proste. Wiele programów znajdujących się w czołówce pod względem wykrywalności wirusów, powodowała znaczne spowolnienie samego komputera. Niestety – antywirus aby był skuteczny musi być uruchomiony zawsze.
Na szczęście po wielu miesiącach testów to program od Bitdefender okazał się najmniej uciążliwy w codziennym użyciu, a przy tym całkiem skuteczny.

Jeśli ktoś nie jest przekonany o potrzebie kupowania programu antywirusowego polecam przynajmniej od czasu do czasu przeskanować swój komputer programem, który jest całkowicie darmowy i dostępny w sklepie Apple. Nazywa się Bitdefender Virus Scanner.

Przy okazji odsyłam Was do Wikipedii, gdzie pod hasłem: “Złośliwe oprogramowanie” zapoznacie się wstępnie z zagrożeniami.

A teraz sprawdźcie czy Wasz system nie jest przypadkiem zainfekowany.